top of page

Урок музичного мистецтва у 2-иу класі "Подорож з маршем"

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                Мета уроку:    -  забезпечити:

                                                                                                                - усвідомлення учнями основних характерних ознак і                                                                                                                                           особливостей оперного жанру. Дати поняття про  структурні                                                                                                                           елементи опери:  увертюру, лібрето, арію, дует, сцену, ансамбль,                                                                                                                   хор. Поглибити знання учнів про жанри музики пісню, танець,                                                                                                                       марш та їх виразними особливостями;

                                                                                                                - пізнання процесу творення художнього твору;

                                                                                                                - формування у школярів навичок вокально-хорової культури,                                                                                                                         звуковисотного сприйняття музики, прийомів звукоутворення та                                                                                                                   звуковедення.

  • сприяти: розвиткові у дітей емоційно-чуттєвої сфери, художньо-естетичної, творчої діяльності шляхом осягнення багатства засобів музичної діяльності;

  • вихованню у школярів музично-естетичного смаку, потреби у духовно-творчому спілкуванні з шедеврами світової класики.

 

Тип уроку: урок поглиблення теми.

                                  Обладнання: фортепіано, маски для героїв казки
                          «Коза-дереза», оформлення дошки і класу у       
                          вигляді  театральної сцени, декорація   
                         «дерево-структура опери»,
                          роздатковий матеріал на кожну парту
                         (тексти пісні), ілюстрації головних героїв
                         казки, трьох китів

                                                ХІД УРОКУ.

Учні заходять у клас під звуки маршу. Лунає музичне привітання вчителя  «Добрий день!»

  • Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

Діти, на протязі останніх уроків ви познайомились з трьома китами у музиці. Давайте пригадаємо, що це за казкові три кити? (пісня, танець, марш). Так, вірно, і ви не лише познайомились з ними, а і розпочали чудову подорож до різних країн музичного мистецтва. І сьогодні ми продовжимо подорожувати з одним із наших китів. А з яким, ви подумайте і скажіть мені. Цей кит зустрів вас при вході до класу, під його звуки ви розпочали урок. (марш).

Так, дійсно, саме марш сьогодні привіз нас на чарівний острів до казкового лісу. Подивіться, у нашому лісі живе безліч казкових тварин, які допоможуть нам подорожувати,  тож давайте вирушимо в чудову подорож до нашого казкового лісу і почнемо знайомитись з його мешканцями. А які звірі живуть у нашому лісі, погляньте на дошку?

  •   Лисичка! А у лисички крім довгого хвістика ще довгий язичок. (проводимо вправу «Дражнилка», а потім «Шинкуємо язичка»)

  • А хто ще живе у лісі? Їжачок. (вправа «Колемо щічки»)

  • А подивіться у нас ще є дві конячки: сумна і весела. (Вправа «Їдемо на конячках»).

-А зараз я пропоную вам поближче познайомитися з нашою лисичкою, та заспівати її пісеньку. Виконую пісню Лисички.

А тепер давайте познайомимось з Лисичкою всі разом.

 (Розспівування на мелодії «Пісні лисички» («Я лисичка, я сестричка, не сиджу без діла»)  

  • Спочатку Лисичка лагідна. (Запросимо на допомогу Кита «Пісню»)

  • Лисичка хитра (Тепер запросимо кита «Танець»).

-Діти, Лисичка привела нас до третього кита, який сховався десь на нашому казковому острові, серед багатьох звірів. А які ще звірі живуть тут?

( у нашому лісі живуть  вовк, ведмідь, рак, і навіть коза!)

- А скажіть, героєм якої відомої казки є коза? (Коза-дереза). Так, давайте пригадаємо цю казку. (Стисло нагадуємо зміст казки).

-А як же перемогли звірі вперту і злу Козу-дерезу? (вони разом зібралися і вигнали її з лисиччиного дому).

А зараз я пропоную вам послухати музичний твір відомого українського композитора Миколи Лисенка, який розповість  нам, як же звірі перемогли Козу-дерезу!

Слухання хору «Ходім, братці, воювати».

  • Тож яка за жанром була музика? Пісенна, танцювальна чи маршова? (Маршова). Але музика хоч і була маршова, вона співалась. Тож сьогодні марш привів нас до казкової музичної країни, де ніхто не розмовляє, де всі герої лише співають – до країни опери! А що ж таке опера? Це театральна музична вистава!

 

  - Діти, ви вже зрозуміли, що сьогодні у нас незвичайний урок, сьогодні в нашому класі трапилось справжнє диво: він раптом перетворився на театр. І ці дива будуть відбуватися з нами протягом всього уроку, адже ми потрапили у царство опери. Сьогодні ми з вами не лише познайомимось з чудовим оперним жанром музики, а і самі станемо творцями опери. Це буде зовсім не складно, адже і опера наша казкова – це «Коза-дереза». Погляньте на дошку: на нашій чудовій лісовій галявині виріс величезний дуб. Він також чарівний, адже він допоможе нам познайомитися з тим, що таке опера . Тож, опера – чудовий музичний твір, що увібрав в себе багато видів мистецтва: музику, хореографію, літературу, образотворче мистецтво, театр). Тож всі ці види об'єдналися в опері.

А тепер поближче познайомимося з оперою. Погляньте на наш чарівний дуб. Його стовбур має цікаву назву ЛІБРЕТТО. Що ж це таке?  Пригадайте, як починається казка? (Жили собі дід та баба. І купив одного дня на базарі дід козу…)  Як ви думаєте, чи зручно було б написати музику на такий текст, де немає рифми, тобто він не віршований? Звичайно, ні Тому для написання опери текст спеціально обробляється , тобто віршується. Ось цей віршований текст для опери і називається ЛІБРЕТТО. На ваших партах лежать аркуші з текстом. Це слова пісні одного з героїв. Кого? (Кози). Тож зараз настав час познайомитися з героїнею опери М.Лисенка, з козою.

Прослухайте пісню кози. Яку козу намалювала нам музика Миколи Лисенка? Опишіть і охарактеризуйте її.

Слухання «Пісні Кози».

  • Аналіз твору.(Характер маршовий, бадьорий). Чому композитор обрав саме марш, на вашу думку?

Розучування по фразам.

Діти, я думаю, ви почули при прослухуванні фрагменту з опери, що сівакам акомпанує, тобто підігрує оркестр, у якому є багато інструментів. А які інструменти ви знаєте?  (Скрипка, сопілка, барабан) Тож давайте і ми зараз спробуємо за акомпанувати собі на якомусь музичному інструменті. (Співаємо по черзі акомпануючи собі на інструментах: скрипці, сопілочці, барабані)

-  А який з названих нами інструментів найбільш підходить для ілюстрації маршу? Чому?

-Діти, а тепер подивіться на наше чудо-дерево. Ми з вами виконували пісню Кози. Але чомусь на дереві немає слова «пісня». Чому? Бо в опері пісня має назву АРІЯ.  А виконує її найкращий співак – СОЛІСТ! Тож сьогодні я пропоную і вам спробувати себе у ролі соліста, і виконати арію найяскравіше, найвиразніше!

(Бажаючі діти виконують соло, одягаючи маску Кози)

А які ще герої є у казці?  (лисиця) – Так, і якщо  у  опері герої ведуть розмову між собою, наприклад Лисиця та Коза,то таку  пісню ми вже не можемо назвати АРІЄЮ, адже вона виконується двома співаками. Така пісня в опері зветься ДУЕТ.

Діти, а кого зі звірів Коза зустріла ще у лісі? (Вовка, Ведмідя, Рака). А подивіться на наше дерево, і скажіть, як на вашу думку буде називатися пісня в опері, яку виконують зразу три герої? (Тріо) Так, а іноді сцена, або ансамбль, якщо співаків  більше, ніж три.

Діти, подивіться, ми з вами вже досягнули самої верхівки нашого чарівного дуба. І що ж у нього в горі? (Хор). Так, а що таке хор? (Це пісня у виконання багатьох сіваків). Дійсно, і в опері в фіналі завжди звучить хорова сцена, коли на сцену виходять всі виконавці головних ролей.  А скажіть, чи слухали ми на нашому уроці вже сьогодні хор? (відповіді дітей) Так, дійсно, то був хор звірів, який нагадав нам, що лише разом, завдяки дружбі та взаємодопомозі можливо подолати ворога і перемогти зло і кривду.

Підведення підсумку уроку:

Тож сьогодні на уроці за допомогою нашого чарівного кита МАРШУ ми познайомилися з чарівним світом опери.

  • Яка за характером є музика маршу? Які риси характеру вона вдало передає?

  • Що таке опера, чим вона відрізняється від театральної вистави?

  • Що таке лібрето?

  • Як називається пісня в опері, яку виконує один співак? Два співака? Три або більше? Багато співаків?

А  завершити наш урок я пропоную також незвичайно, як у театрі. А як же дякують акторам по завершенні театральної вистави? Аплодисментами. Тож подякуєм один одному за плідну роботу і попрощаємось.

Урок закінчується музичним прощанням і аплодисментами.

bottom of page